Kierownik projektu, (ur. 1966 r.) – profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011-16 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej i jej przewodniczący. Publicysta i komentator polityczny. Prowadzi w Programie II Polskiego Radia cykliczną audycję „Rzeczypospolite”, a w TVP Historia program „Ex libris”. Autor i współautor kilkunastu książek z zakresu historii Polski w XX. Najważniejsze prace w jego dorobku dotyczą dziejów Polski pod rządami komunistycznymi (Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970, Kraków 1995; PRL bez makijażu, Kraków 2008), transformacji ustrojowej (Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990, Kraków 2014; Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski, Kraków 2019) oraz przemian systemu politycznego współczesnej Polski (Historia polityczna Polski 1989-2015, Kraków 2016).
Dr nauk politycznych i społecznych (Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji). Adiunkta na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jean Monnet Fellow w Centrum Studiów Zaawansowanych Roberta Schumana we Florencji. Stypendystka w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oxfordzkim. Pracowała w ONZ i Parlamencie Europejskim. Od trzech lat organizuje letnie szkoły poświęcone partiom politycznym i demokracji dla studentów i działaczy organizacji pozarządowych, z Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Współzałożycielka Fundacji Stan zajmującej się popularyzacją nauki i edukacją.
Dr nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (Uniwersytet Warszawski). Adiunkta, autorka koncepcji i kierowniczka specjalności studiów magisterskich Europa Środkowa oraz Analiza politologiczna i dyplomacja publiczna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ekspertka w projektach samorządowych. Współpracowniczka Krajowego Centrum Badań nad Politykami Publicznymi, NGO-sów z państw Europy Środkowej oraz Słowackiej Akademii Nauk. Popularyzatorka nauki i współzałożycielka naukowo-edukacyjnej Fundacji Stan. Ekspertka w projektach samorządowych i dotyczących rozwoju polityk publicznych.
historyk, politolog. Od 2008 r. pracownik Biura Badań Historycznych (wcześniej Biura Edukacji Publicznej) Instytutu Pamięci Narodowej. Autor książek Anatomia rewolucji. Narodziny ruchu społecznego „Solidarność” w 1980 roku (2017) oraz Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989-1990 (2019). Redaktor słownika Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, członek redakcji pisma Wolność i Solidarność wydawanego przez Europejskie Centrum Solidarności. Publikował m.in. w Tygodniku „Polityka” oraz „Tygodniku Powszechnym”.